دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

 engpedia   راه اندازی کانال تلگرام ( EngPedia_ir@ )

                همراه با مطالب ویژه سایت بصورت رایگان

 • نسخه 12.1 نرم افزار Aveva Marine در سایت قرار گرفت. (اینجا)
 • نسخه 10.52 نرم افزار Plus 2D در سایت قرار گرفت. (اینجا)
 • نسخه 11.0 نرم افزار AGI Systems Tool Kit-STK در سایت قرار گرفت.(اینجا)

همکاران

استانداردها و کدها

مدیریت مارس 20, 2016 3700 بازدید 5دیدگاه

استانداردها

استانداردها مجموعه‌هایی از قوانین و دستورالعملهای اجرایی هستند که برای طراحی، ساخت، تولید و نصب و روشهای مختلف آزمایشها و همچنین پیشنهاد روشهای مختلف عملی در زمینه‌های مختلف می‌باشند.

standard

بطور کلی استانداردها شامل موارد زیر هستند:

Errata

مطابق استاندارد AWS CC-RM D1.1 تعاریف Code و Standard و Specification و Guide به شرح ذیل آمده است:

A Code is “a body of lows”; as of a nation, state or industry group; arranged systematically for ease of use and reference; Example included AWS D1.1, API 1104, ASME Sec VIII, MIL Spec 248D.

کد، در واقع بدنة قوانین است که جهت تسهیل در استفاده بطور سیستماتیک طبقه بندی شده است.

A Standard is “established for use as a ‘rule’ or basis of comparison in measuring quality, quantity, content, relative value, etc.” ASTM Standards for various products such as ASTM A36 for weldable structural steels, is an example.

استاندارد قانون و اساسی است جهت تطبیق اندازه گیری‌های کمیت، کیفیت، محتوی، نسبت و مقدار.

A Specification is “a detailed description of parts of a whole; a statement or enumeration of particulars as to actual or required quality, size, etc.” AWS Filler Metal Specifications A5.1 through A5.31 are examples.

Specification

شرح جزئیات یک بخش از یک مجموعه و یا شماره بندی عناصر بر اساس کیفیت واقعی یا مورد نیاز است. به عنوان مثال AWS A5.1 – A5.31 به بیان مشخصات فیلر می‌پردازد.

A Guide (Self-explanatory) is a document of the same class; AWS B1.11 Guide for the Visual Examination of Welds, is an example.

Guide

مدرکی از ردة مشابه است. به عنوان مثال AWS B1.11 Guide مربوط به بازرسی چشمی جوش است.

 Specification ها و Code ها بخشهای مشابهی از استاندارد هستند که با استفاده از واژه‌های Shall و Will اجباری بودن استفاده از متریال یا عمل خاصی را بیان می‌ کنند. تفاوت Code و Specification اینست که استفاده از Codes توسط مقررات، اجباری است در حالیکه استفاده از Specification تنها درصورت اشارة Codes یا مدارک پروژه ضرورت می یابد. استفاده از Specification بر هراستاندارد و مرجع دیگر اولویت دارد.

 RP (Recommended Practice)

این بخش شامل روشهای پیشنهادی خود استاندارد است. به عنوان مثال AWS– RP C5.5 (GTAW) روش عملی پیشنهادی خود استاندارد است برای جوشکاری روش GTAW. که در این روش پیشنهادی استاندارد AWS به صورت مفصل و کامل تمام مراحل این روش توضیح داده شده است. و در تمام مراحل پیشنهادات لازم را ارائه داده است که با رجوع به این RP می‌توان در تهیه WPS و انجام خود این روش جوش کمکهای لازم را دریافت کرد.

 Methods

به عنوان مثال ASTM مجموعه‌ای از تستهای مختلفی که روی Material باید انجام شود را توضیح داده است.

Code Cases

Code Case ها شفاف سازی قوانین و مقررات موجود و یا تهیه قوانین جایگزینی است که توسط کمیته مربوطه تهیه می‌شود و بصورت سؤال و جواب می ‌باشد. برای درک بهتر Code Case ها به استاندارد ASME Sec VIII Div.1App.16-1 (b) مراجعه شود.

Interpretation

موضوعاتی که بصورت شفاف در استاندارد لحاظ نشده و حین اجرای کار برای مجری سوالاتی پیش می‌آید که این سؤالات از استاندارد پرسیده می‌شود. این قبیل سؤالات در خود استاندارد به وضوح بیان نشده است. استناد به Interpretation مانند استناد به خود استاندارد است.

مثال 1: در استاندارد ASME B31.1 به صراحت قید نشده که تهیه مایتر از لوله امکانپذیر است یا خیر. این سؤال که آیا می‌توان از لوله برای درست کردن زانوی مایتر استفاده کرد یا خیر در بخش Interpretation B31.1 پرسیده شده است.

 Guides & RP

Guide ها و RP ها راهنمایی‌ها و روشهای عملی پیشنهادی، در وافع استانداردهایی هستند که بطور مقدماتی به عنوان کمکهایی برای استفاده کننده پیشنهاد شده‌اند. در این راهنمایی ها و روشهای پیشنهادی آر کلماتی مثل Should و May بیشتر استفاده می‌شود. هدف Guide ها آموزش دادن Code ها هستند تا استفاده کننده بداند چطور حداقل مقررات کد را رعایت کند و با یک بینش باز به کد نگاه کند. برای درک بهتر لطفاً به استاندارد AWS WHB 5 CH.6 بخش Definition مراجعه شود.

Errata

پس از چاپ و ویرایش هر استانداردی کمیتة مربوط به همان استاندارد مجددا استاندارد چاپ شده را از لحاظ غلط های چاپی چک و بررسی می‌ کند و در نهایت کلیه غلطهای چاپی را ضمن اصلاح تحت عنوان غلطنامه چاپ و منتشر می‌کند. که پس از چاپ و انتشار این غلطنامه، استفاده کننده‌های استاندارد مربوطه ملزم هستند به محض دریافت این غلطنامه نسبت به اصلاح استاندارد مورد استفاده ‌شان در اسرع وقت اقدام کنند.

انواع دستورات در ASME

 1. Mandatory: اینگونه دستورات لازم الاجرا هستند.
 2. Nonmandatory: دستوراتی است که حکم پیشنهادی دارند.

ویرایش استاندارد ASME Codes هر سه سال یکبار ویرایش می‌شود، هر سال Addenda می‌خورد و بعد از 6 ماه از تاریخ چاپ، استفاده از آن Mandatory می‌شود. به استثنای Errata که به محض دریافت، باید اعمال شود.

API هر 5 سال، یکبار تجدید چاپ می‌شود.

دسترسی به استانداردها فقط در کانال:

 engpedia   EngPedia_ir@ 

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,
نظرات شما باعث دلگرمی و پیشرفت ما می شود.

telegram: @EngPedia_ir

5 پاسخ به “استانداردها و کدها”

 1. اعظم صادقی گفت:

  سلام
  میشه استاندارد های 2503n
  2504n
  2506n
  برای من ارسال کنید

 2. lind گفت:

  سلام
  استاندارد DIN4844
  برای من ارسال فرمائید

 3. مریم گفت:

  استاندارد iso 8856

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *