دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

 engpedia   راه اندازی کانال تلگرام ( EngPedia_ir@ )

                همراه با مطالب ویژه سایت بصورت رایگان

  • نسخه ۱۲.۱ نرم افزار Aveva Marine در سایت قرار گرفت. (اینجا)
  • نسخه ۱۰.۵۲ نرم افزار Plus 2D در سایت قرار گرفت. (اینجا)
  • نسخه ۱۱.۰ نرم افزار AGI Systems Tool Kit-STK در سایت قرار گرفت.(اینجا)

همکاران

دانلود کتاب برنامه نویسی اسمبلی

مدیریت اسفند ۲۴, ۱۳۹۱ 3273 بازدید ۰دیدگاه

 

assembly

 

 

زبان اسمبلی (Assembly) قدیمی ترین زبان برنامه نویسی سطح پایین بعد از زبان ماشین است که ساختار و عملکردی وابسته به ماشین دارد و وسیله خوبی برای یادگیری نحوه کار کامپیوتر، سیستم عامل، کامپایلرها و زبان های سطح بالا است.

در زبان اسمبلی بین عبارات آن و دستورالعمل های زبان ماشین کامپیوتر تناظر یک به یک برقرار است. یعنی هر دستورالعمل اسمبلی دقیقا یک دستورالعمل زبان ماشین را نشان می دهد، در حالیکه در زبان سطح بالا یک عبارت معمولا به چندین دستورالعمل ماشین تبدیل می شود.

یک برنامه اسمبلی مانند برنامه های سطح بالا به صورت text نوشته می شود. هر دستورالعمل زبان اسمبلی یک نمایش نمادی (یک کد الفبائی کوتاه) از یک دستورالعمل ماشین است، که به این صورت معنی دستور واضح تر از کد زبان ماشین می شود.

یک کامپیوتر نمی تواند مستقیما زبان اسمبلی را تفسیر کند و تنها قادر به اجرای کدهای زبان ماشین است. اسمبلر برنامه ای است که فایل متنی حاوی دستورات اسمبلی را خوانده و نمادهای اسمبلی را به کدهای زبان ماشین تبدیل می کند. البته کامپایلرها هم برنامه هائی هستند که عمل مشابه را برای زبان های سطح بالا انجام می دهند، اما اسمبلر به مراتب از کامپایلر ساده تر است، زیرا هرعبارت زبان اسمبلی تنها یک دستورالعمل ماشین را نشان می دهد. عبارات زبان سطح بالا پیچیده تر هستند و ممکن است به دستورالعمل های ماشین بیشتری نیاز داشته باشند.

یک تفاوت مهم دیگر بین اسمبلی و زبان های سطح بالا این است که هر نوع CPU زبان ماشین و زبان اسمبلی مخصوص به خود را دارد. انتقال برنامه های اسمبلی روی معماری های مختلف کامپیوتر به راحتی برنامه های سطح بالا نیست.

محبوب ترین اسمبلرها برای پردازنده ها ی خانواده اینتل عبارتند از:

• ماکرواسمبلر Microsoft’s Assembler MASM
• توربو اسمبلر Borland’s Assembler TASM
• ASM86

برنامه دیگری که برای ردیابی اجرای برنامه و بررسی محتوای حافظه کاربرد دارد دیباگر(Debugger) است که استفاده از آن بهترین راه برای یادگیری برنامه های اسمبلی و روند اجرای آنهاست. دیباگر برنامه ای است که اجازه بررسی ثبات ها و حافظه را بعد از اجرای هر دستور برنامه می دهد و خصوصا برای تست برنامه های اسمبلی مفید است.

برنامه Debug از جمله ساده ترین دیباگرهاست که توسط MS-DOS عرضه شده است. CodeView همراه با میکروسافت اسمبلر می آید که اجازه می دهد کد منبع برنامه ها، بلاک های حافظه و ثبات ها را مشاهده کنید. Turbo Debugger بورلند هم به همین صورت است.

یک برنامه دیگر همراه با اسمبلر برنامه لینکر(Linker) است که فایل های مجزای تولید شده توسط اسمبلر یا کامپایلر را به یک برنامه اجرائی تبدیل می کند. برنامه Link که همراه فایل های MS-DOS می باشد یکی از متداولترین برنامه های لینکر می باشد.

کتابی که این بار برای شما در نظر گرفته ایم، “برنامه نویسی و زبان اسمبلی کامپیوترهای شخصی” می باشد که نویسنده آن پیترایبل و از سری کتابهای انتشارات نما می باشد.

 

 

Download4 دانلود Beginning Visual C# 2010دانلود

 

 password یاتاقانهای مغناطیسی  پسورد: engpedia.ir

 

نظرات شما باعث دلگرمی و پیشرفت ما می شود.

telegram: @EngPedia_ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *