دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

 engpedia   راه اندازی کانال تلگرام ( EngPedia_ir@ )

                همراه با مطالب ویژه سایت بصورت رایگان

  • نسخه ۱۲.۱ نرم افزار Aveva Marine در سایت قرار گرفت. (اینجا)
  • نسخه ۱۰.۵۲ نرم افزار Plus 2D در سایت قرار گرفت. (اینجا)
  • نسخه ۱۱.۰ نرم افزار AGI Systems Tool Kit-STK در سایت قرار گرفت.(اینجا)

همکاران

دسترسی همزمان چند Thread به Main Thread

مدیریت آذر ۱۳, ۱۳۹۳ 2265 بازدید ۲دیدگاه

برای اینکه بتوان به صورت همزمان از طریق چندین Thread به یک منبع داده مشترک دسترسی داشت باید عملیات Synchronization را انجام بدهیم تا همه Thread ها به صورت مدیریت شده و پشت سر هم بتوانند به داده مورد نظر دسترسی داشته باشند. حال اگر عملیات مذکور را انجام ندیم، Thread ها برای دسترسی به داده مورد نظر با یکدیگر درگیر شده و حالتی مانند Deadlock رخ میدهد که در آن هیچ کدام از پروسه ها امکان دریافت و آزاد کردن منابع را نخواهند داشت. برای این منظور برنامه را نوشته که چگونگی دسترسی همزمان چندیدن Thread به یک منبع داده اشتراکی عمومی را نشان میدهد.

خلاصه ی روش کار به این صورت است که یک منبع داده اشتراکی در Thread اصلی برنامه ایجاد کرده و دسترسی بقیه Thread ها را به آن Synchronize میکنیم. با توجه به نیازی که وجود داشت، از یک TStringList استفاده کردیم که به صورت عمومی تعریف شده و در کنار یک Message Handler اطلاعات دریافت شده از Thread های مختلف را در قالب رکوردهای رشته ای ذخیره میکند.

کدی که در زیر قرار داده شده است، سه Thread را به صورت همزمان به اجرا در می آورد. هر کدام از نخ ها وظیفه دارند با توجه به پارامتر ورودی که حاوی یک آدرس اینترنتی است، سورس Html صفحه اینترنتی را دریافت نموده و به Thread اصلی برگردانند تا نهایتاً نتایج به صورت پشت سر هم در یک کنترل Memo روی فرم قرار گیرند.

کد مربوط به ایجاد یک کلاسThread:

 همانطور که مشاهده میکنید کلاسی به اسم HThread ایجاد شده است که دارای متدی به نام AddToMainThread می باشد. این متد به صورت Synchronize صدا زده شده تا نتایج عملیات را برای Thread اصلی ارسال نماید. ضمناً از تابع ویندوزی به اسم sendMessage هم استفاده شده تا پس از اینکه نتایج منتقل شدند،Main thread هم با خبر شوند.

در Thread اصلی کدی شبیه این خواهیم داشت :

از تابع WndProc برای دریافت پیغام ها ارسال شده توسط Thread ها استفاده میکنیم. در Button1Click سه Thread رو به اجرا در میاریم و Thread ها این اجازه رو دارند که به صورت مدیریت شده به شی Sources دسترسی داشته باشند و اطلاعات مورد نظر رو در آن اضافه کنند. نهایتاً متدی با نام AddToMemo تعریف کردیم تا اطلاعات ذخیره شده در منبع داده اشتراکی (Sources) را در یک کنترل گرافیکی اضافه کند.

نظرات شما باعث دلگرمی و پیشرفت ما می شود.

telegram: @EngPedia_ir

2 پاسخ به “دسترسی همزمان چند Thread به Main Thread”

  1. علی گفت:

    بسیار عالی .ممنون از اینکه دانسته هاتون رو به اشتراک میگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *