دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران

 engpedia   راه اندازی کانال تلگرام ( EngPedia_ir@ )

                همراه با مطالب ویژه سایت بصورت رایگان

  • نسخه ۱۲.۱ نرم افزار Aveva Marine در سایت قرار گرفت. (اینجا)
  • نسخه ۱۰.۵۲ نرم افزار Plus 2D در سایت قرار گرفت. (اینجا)
  • نسخه ۱۱.۰ نرم افزار AGI Systems Tool Kit-STK در سایت قرار گرفت.(اینجا)

همکاران

قواعد نامگذاری المان‌های آباکوس

مدیریت بهمن ۲۹, ۱۳۹۶ 2317 بازدید ۰دیدگاه

درجات آزادی، تعداد گره‌ها و مرتبه میانیابی، فرمول‌بندی و نیز شیوه انتگرال‌گیری بکار رفته در المان از جمله عوامل تأثیرگذار بر رفتار و نیز انتخاب نام مناسب برای المان مربوطه به شمار می‌رود. قصد داریم تا در این آموزش، در کنار مثال‌های منتخب به نمونه‌هایی از این قاعده بپردازیم تا شما نیز بتوانید تنها با اشاره به نام یک المان تمامی ویژگی‌های آن را در ذهن خود مرور کنید و با یک مهندسی معکوس، به نوع مسئله پی ببرید. بعد از این آموزش شما دوستان عزیز می‌توانید کتابخانه‌ای از المان‌های آباکوس برای خود تهیه کنید! و هنگام مواجه با تحلیل‌های مختلف بهترین انتخاب المان در ABAQUS را داشته باشید، پس با ما در آموزش قواعد نامگذاری المان‌های آباکوس همراه باشید.

نامگذاری المان در آباکوس بر اساس نوع مسئله و درجات آزادی

چنانچه در محیط Property از یک سطح مقطع Solid بهره برده باشید، المان‌های در نظر گرفته شده برای تحلیل شما با حرف C آغاز خواهد شد. حال اگر قصد مدل‌سازی یک مسئله سه بعدی را با سطح مقطع مذکور داشته باشید، بلافاصله عدد ۳ پس از حرف C ظاهر خواهد شد. فراموش نکرده‌اید که روش تبدیل مسئله به تنش و کرنش صفحه‌ای از جمله محبوب‌ترین تکنیک‌های مدل‌سازی اجزای محدود محسوب می‌شود. المان‌های کرنش صفحه‌ای و تنش صفحه‌ای در این بخش به ترتیب با حروف PE و PS نشان داده می‌شوند. همچنین بر اساس تعداد نقاط میانیاب موجود در هر المان، یک عدد به نامگذاری مربوطه اضافه خواهد شد. بعنوان مثال CPE3 نشان‌دهنده المان کرنش صفحه‌ای ۳ نقطه‌ای خطی با سطح مقطع Solid خواهد بود.

همان‌طور که اشاره کردیم، فرمول‌بندی بکار رفته در هر المان نیز خود را در نامگذاری نشان می‌دهد. اگر از المان‌های با نقطه انتگرال‌گیری کاهش‌یافته کمک می‌گیرید حرف R و چنانچه از المان‌های هیبریدی در تحلیل آباکوس خود استفاده می‌کنید حرف H به انتهای نام المان اضافه خواهد شد. بعنوان مثال CPS4R معرف یک المان تنش صفحه‌ای با سطح مقطع Continuum و ۴ نقطه انتگرال‌گیری است که از فرمول‌بندی کاهش‌یافته بهره می‌گیرد.
چنانچه در نام یک المان حرف T قید شده بود، می‌توانید از آن در تحلیل‌های دمایی استفاده کنید. همچنین حرف M نشان از ارتقا یافتن المان در برخی زمینه‌ها نظیر کنترل مودهای Hourglass یا حتی جابجایی است. بر همین اساس، CPE6MT معرف المانی با ۶ گره و ارتقا یافته در زمینه دما و جابجایی است که از کنترل مودهای Hourglass نیز برخوردار است.

نظرات شما باعث دلگرمی و پیشرفت ما می شود.

telegram: @EngPedia_ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *