قواعد نامگذاری المان‌های آباکوس

درجات آزادی، تعداد گره‌ها و مرتبه میانیابی، فرمول‌بندی و نیز شیوه انتگرال‌گیری بکار رفته در المان از جمله عوامل تأثیرگذار بر رفتار و نیز انتخاب نام مناسب برای المان مربوطه به شمار می‌رود. قصد داریم تا در این آموزش، در کنار مثال‌های منتخب به نمونه‌هایی از این قاعده بپردازیم تا شما نیز بتوانید تنها با اشاره به نام یک المان تمامی ویژگی‌های آن را در ذهن خود مرور کنید و با یک مهندسی معکوس، به نوع مسئله پی ببرید. بعد از این آموزش شما دوستان عزیز می‌توانید کتابخانه‌ای از المان‌های آباکوس برای خود تهیه کنید! و هنگام مواجه با تحلیل‌های مختلف بهترین انتخاب المان در ABAQUS را داشته باشید، پس با ما در آموزش قواعد نامگذاری المان‌های آباکوس همراه باشید.

نامگذاری المان در آباکوس بر اساس نوع مسئله و درجات آزادی

چنانچه در محیط Property از یک سطح مقطع Solid بهره برده باشید، المان‌های در نظر گرفته شده برای تحلیل شما با حرف C آغاز خواهد شد. حال اگر قصد مدل‌سازی یک مسئله سه بعدی را با سطح مقطع مذکور داشته باشید، بلافاصله عدد 3 پس از حرف C ظاهر خواهد شد. فراموش نکرده‌اید که روش تبدیل مسئله به تنش و کرنش صفحه‌ای از جمله محبوب‌ترین تکنیک‌های مدل‌سازی اجزای محدود محسوب می‌شود. المان‌های کرنش صفحه‌ای و تنش صفحه‌ای در این بخش به ترتیب با حروف PE و PS نشان داده می‌شوند. همچنین بر اساس تعداد نقاط میانیاب موجود در هر المان، یک عدد به نامگذاری مربوطه اضافه خواهد شد. بعنوان مثال CPE3 نشان‌دهنده المان کرنش صفحه‌ای 3 نقطه‌ای خطی با سطح مقطع Solid خواهد بود.

همان‌طور که اشاره کردیم، فرمول‌بندی بکار رفته در هر المان نیز خود را در نامگذاری نشان می‌دهد. اگر از المان‌های با نقطه انتگرال‌گیری کاهش‌یافته کمک می‌گیرید حرف R و چنانچه از المان‌های هیبریدی در تحلیل آباکوس خود استفاده می‌کنید حرف H به انتهای نام المان اضافه خواهد شد. بعنوان مثال CPS4R معرف یک المان تنش صفحه‌ای با سطح مقطع Continuum و 4 نقطه انتگرال‌گیری است که از فرمول‌بندی کاهش‌یافته بهره می‌گیرد.
چنانچه در نام یک المان حرف T قید شده بود، می‌توانید از آن در تحلیل‌های دمایی استفاده کنید. همچنین حرف M نشان از ارتقا یافتن المان در برخی زمینه‌ها نظیر کنترل مودهای Hourglass یا حتی جابجایی است. بر همین اساس، CPE6MT معرف المانی با 6 گره و ارتقا یافته در زمینه دما و جابجایی است که از کنترل مودهای Hourglass نیز برخوردار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد

نویسنده : آدرس سایت : ایمیل :
کد روبرو را وارد نمایید

تعداد 2 دیدگاه برای نوشته " قواعد نامگذاری المان‌های آباکوس" ارسال شده است .

  علی 19 فروردین 1400 در 10:03 ق.ظ
 1. عالی بود
  ممنونم
  مفید بود

 2. پاسخ
  علی 19 فروردین 1400 در 10:04 ق.ظ
 3. عالی بود
  ممنونم
  مفید بودعالی بود
  ممنونم
  مفید بود

 4. پاسخ

0

شبکه های اجتماعی

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0 0

عضویت در خبرنامه

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه مهندسی شامل نرم افزارها، استانداردها و آموزش ها به سامانه اطلاع رسانی ما بپیوندید.

بدون پرداخت هزینه، تا هر وقت بخواهید.

تست

همکاران ما

گروه مپنا
گروه مپنا
دانشگاه تهران
دانشگاه تهران
سایپا
سایپا
ایران خودرو
ایران خودرو
شرکت ملی نفت ایران
شرکت ملی نفت ایران
ذوب‌آهن اصفهان
ذوب‌آهن اصفهان
فولاد خوزستان
فولاد خوزستان
درخواست نرم افزار
در صورتی که نیاز به نرم افزار خاصی دارید، با ما تماس بگیرید.
 
            همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو شما خواهند بود.