نرم افزار SurfSeis تحلیل داده‌های زلزله‌ای

35 بازدید

نرم افزار SurfSeis یک پکیج کامل برای تحلیل داده‌های زلزله‌ای است که در Kansas Geological Survey (KGS) توسعه یافته است. این نرم افزار با استفاده از روش تجزیه چندکاناله موج‌های سطحی (MASW) پردازش اطلاعات را انجام می‌دهد. این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد تا سرعت موج‌های برشی (Vs) با تخمین عمق (z) را دریافت کنید. موج‌های سطحی تاریخچه‌ای طولانی در زمینه زلزله‌نگاری بازتاب نزدیک به سطح داشته‌اند. با توسعه MASW در KGS، تحقیقات و استفاده از این روش برای مسائل مرتبط با مهندسی، آب‌های زیرزمینی و محیط زیست به اوج خود رسیده است.

SurfSeis یک نرم‌افزار قدرتمند و منحصربه‌فرد است که توسط محققان در مرکز زمین‌شناسی کانزاس (KGS) توسعه یافته است. این نرم‌افزار از ابزارها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است که به تحقیقات کاربردی و مشکلات واقعی مرتبط با زمین می‌پردازد. با توجه به دستاوردهای علمی و کاربری این نرم‌افزار، SurfSeis به عنوان یکی از پیشتازان در زمینه تحلیل و تفسیر داده‌های لرزه‌ای شناخته می‌شود.

این نرم‌افزار دارای ابزارهای تصویربرداری 2D برای راحتی کاربر است و نتایج را به صورت متن 3 ستونی ارائه می‌دهد. این نتایج می‌توانند توسط نرم‌افزارهای شخص ثالث متخصص در شبکه‌بندی (برای داده‌های با فاصله نامنظم) و تصویربرداری این داده‌ها به صورت 2D و 3D (مانند Arc GIS، QuickSurf، Surfer، Voxler و غیره) استفاده شوند.

روش MASW که در KGS توسعه یافته است، از دو مؤلفه اصلی تشکیل شده است: جمع‌آوری داده‌ها با استفاده از روش roll-along و تصویربرداری منحنی پراش (dispersion-curve)

قابلیت‌های SurfSeis

تعدادی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد SurfSeis عبارتند از:

  1. HRLRT (High-Resolution Linear Radon Transform): یک ابزار قدرتمند برای تحلیل دقیق امواج لرزه‌ای با فرکانس‌های بالا و تصویربرداری در امواج مود اصلی و فرعی.
  2. پردازش امواج Love-wave و Scholte-wave: این امواج برای تصویربرداری و تحلیل بهتر واکنش زمین به لرزه‌ها، به خصوص در شرایطی که اطلاعات اولیه در مورد سرعت لرزه‌ای در دسترس نباشد، بسیار مفید هستند.
  3. تخمین Qs (نسبت دمپینگ) از اندازه‌گیری‌های کاهش انرژی امواج لرزه‌ای Rayleigh: این ابزار به تعیین ویژگی‌های مهمی از جمله رفتار ضربه‌ای زمین کمک می‌کند.
  4. تفکیک پنجره‌ها برای بهبود تصویرگری در امواج پرشی: این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از داده‌های مختلف، رزولوشن عمودی و افقی تصویرها را بهبود ببخشند.
  5. تطابق مدل‌های اولیه با داده‌های واقعی: این ویژگی از ابتدایی‌ترین مراحل تا پیش‌پردازش داده‌ها را پوشش می‌دهد، که به دقت و کیفیت نهایی تحلیل لرزه‌ای کمک می‌کند.

بعضی از مطالعات و کاربردهای این ویژگی‌ها و ابزارهای SurfSeis توسط پژوهشگران و متخصصان تأیید شده است. به عنوان مثال، استفاده از HRLRT برای تحلیل داده‌های فعال و غیرفعال (زمینی و دریایی)، و استفاده از تفکیک پنجره‌ها برای بهبود تصویرگری در امواج پرشی، مورد تأیید قرار گرفته است. همچنین، تخمین Qs از اندازه‌گیری‌های کاهش انرژی امواج لرزه‌ای Rayleigh، نقش مهمی در تعیین خصوصیات زمین‌شناسی و رفتار زمین در مواجهه با لرزه‌ها ایفا می‌کند.

 

SurfSeis به عنوان یک نرم‌افزار بسیار کارآمد و کاربرپسند شناخته می‌شود که توانایی انجام تحلیل دقیق و جامع را در زمینه تفسیر داده‌های لرزه‌ای دارد. همچنین، باید توجه داشت که این نرم‌افزار به صورت مداوم به‌روزرسانی می‌شود و از طریق انتشارات علمی و تأیید همترازان علمی به‌روز می‌شود تا کاربران اطمینان حاصل کنند که SurfSeis همواره از آخرین پیشرفت‌های علمی بهره می‌برد.

 

برای مشاهده اطلاعات کامل نرم افزار SurfSeis  جهت تحلیل داده‌های زلزله‌ای اینجا مراجعه کنید.
در ادامه عکس هایی از محیط نرم افزار SurfSeis نشان خواهیم داد.

 

SurfSeis

SurfSeis

SurfSeis

نسخه  2 نرم افزار  SurfSeis به صورت کامل و بدون محدودیت موجود است.
تمامی ماژول ها و قسمت‌ها فعال می باشد و محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد. همراه نرم افزار فایل آموزشی به همراه مثال وجود دارد.
این نرم افزار در ویندوز  10  با معماری  64  بیتی با موفقیت نصب و تست شده است.
جهت تهیه این نرم افزار از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید. 
 
Use this Button to Contact us: 
تماس Contact us

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد

نویسنده : آدرس سایت : ایمیل :
کد روبرو را وارد نمایید
captcha


0

شبکه های اجتماعی

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0 0

همکاران ما

گروه مپنا
گروه مپنا
دانشگاه تهران
دانشگاه تهران
سایپا
سایپا
ایران خودرو
ایران خودرو
شرکت ملی نفت ایران
شرکت ملی نفت ایران
ذوب‌آهن اصفهان
ذوب‌آهن اصفهان
فولاد خوزستان
فولاد خوزستان
درخواست نرم افزار
در صورتی که نیاز به نرم افزار خاصی دارید، با ما تماس بگیرید.
    همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو شما خواهند بود.