نرم‌افزار Siemens CAPE شبیه‌سازی و تحلیل حفاظتی شبکه‌ برق

332 بازدید

نرم‌افزار Siemens CAPE یک نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل حفاظتی برای شبکه‌های انتقال و توزیع برق محصول شرکت زیمنس (Siemens) است. این نرم‌افزار به مهندسان حفاظت کمک می‌کند تا داده‌های حفاظتی را جمع‌آوری، مدیریت، محاسبه و اعتبارسنجی کنند. همچنین این نرم‌افزار امکان شبیه‌سازی انواع خطاها و پاسخ دستگاه‌های حفاظتی را فراهم می‌کند. در ادامه به برخی از ویژگی‌ها و قابلیت‌های این نرم‌افزار پرداخته می‌شود.

قابلیت های Siemens CAPE

 • کتابخانه گسترده دستگاه‌های حفاظتی: نرم‌افزار Siemens CAPE دارای بزرگ‌ترین کتابخانه دستگاه‌های حفاظتی در جهان است که شامل بیش از 7200 مدل جزئی رله، بازگشتگر و فیوز است. این کتابخانه به شما امکان می‌دهد تا مدل‌های حفاظتی خود را با دقت و واقع‌گرایی بالاتر بسازید و پیش‌بینی کنید.
 • پایگاه داده: نرم‌افزار Siemens CAPE بر پایه‌یک پایگاه داده رابطه‌ای ساخته‌شده است که با نرم‌افزار همراه است. این پایگاه داده با استانداردهای ODBC و SQL سازگار است و به شما اجازه می‌دهد تا به داده‌های خود با استفاده از برنامه‌های مختلف دسترسی پیدا کنید. همچنین شما می‌توانید داده‌های خود را با سایر نرم‌افزارهای Siemens مانند PSS®E و PSS®SINCAL به‌راحتی تبادل کنید.
 • ویرایشگر پایگاه داده: قسمت به شما امکان می‌دهد تا پایگاه داده خود را در Siemens CAPE بسازید و به‌روزرسانی کنید. شما می‌توانید داده‌های شبکه و حفاظت را به‌صورت یکپارچه وارد، ویرایش، حذف، جستجو، فیلتر، چیدمان، چک و تجزیه‌وتحلیل کنید. همچنین شما می‌توانید داده‌های خود را با فرمت‌های مختلف در Siemens CAPE صادر یا وارد کنید.
 • نقشه یک‌خطی: این قسمت به شما اجازه می ده تا یک نقش یک‌خطی از سیستم خود بسازید و نگهداری کنید. شما می‌توانید داده‌ها، نتایج کوتاه‌مدت و شبیه‌سازی حفاظت را روی نقش یک‌خطی در Siemens CAPE نمایش دهید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از موس برقرارها و خطاها را باز یا بسته کنید.
 • گرافیک هماهنگی: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا خصوصیات دستگاه‌های حفاظتی اضافی و فاصله را در Siemens CAPE نمایش دهید. شما می‌توانید به‌صورت تعاملی خطاها و حالات ضعف را اعمال کنید، تنظیمات رله‌ها را به‌صورت گرافیکی تغییر دهید، و تپه‌ای رله‌ها و بازگشتگی‌های توزیع را تنظیم کنید. همچنین شما می‌توانید نمودارهای خود را با فرمت‌های مختلف ذخیره یا چاپ کنید.
 • شبیه‌سازی حفاظت: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا انواع خطاهای ساده یا پیچیده روی سیستم خود را در Siemens CAPE شبیه‌سازی کنید و پاسخ دستگاه‌های حفاظتی را ببینید. شما می‌توانید با استفاده از موس برقرارهای سراسر سیستم را باز یا بسته کنید، خطاهای ساده یک‌فاز، دو فاز، سه فاز، گذرای یک‌فاز، گذرای دو فاز، گذرای سه فاز، خط به زمین، دو خط به زمین، سه خط به زمین، گذرای خط به زمین، گذرای دو خط به زمین و گذرای سه خط به زمین روی هر نقطه از سیستم اعمال کنید. همچنین شما می‌توانید نتایج شبیه‌سازی را به‌صورت جدول، نمودار، گزارش و لاگ مشاهده کنید.
 • تحلیل حساسیت: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا تأثیر تغییرات در پارامترهای شبکه و حفاظت روی عملکرد دستگاه‌های حفاظتی را در Siemens CAPE بررسی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس پارامترهای موردنظر خود را انتخاب کنید و بازه و قدم تغییرات را تعیین کنید. سپس نرم‌افزار به‌صورت خودکار تغییرات را اعمال کرده و نتایج را در قالب جدول و نمودار نشان می‌دهد.
 • بهینه‌سازی: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا تنظیمات بهینه دستگاه‌های حفاظتی را با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند پیدا کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس دستگاه‌های حفاظتی و پارامترهایی که می‌خواهید بهینه‌سازی کنید را انتخاب کنید. سپس نرم‌افزار Siemens CAPE با استفاده از الگوریتم‌های ژنتیک، PSO یا ACO تنظیمات بهینه رله‌ها را به‌صورت خودکار پیداکرده و نشان می‌دهد.
 • شبکه عصبی: این قسمت به شما اجازه می ده تأثیر عوامل غیرخطی و پیچیده بروی عملکرد دستگاه‌های حفاظتی را در Siemens CAPE بررسی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس داده‌های آموزشی و آزمون را انتخاب کنید و پارامترهای شبکه عصبی را تعیین کنید. سپس نرم‌افزار به‌صورت خودکار شبکه عصبی را آموزش داده و خطاها و دقت را نشان می‌دهد.
 • رابط کاربری سفارشی: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا رابط کاربری خود را با استفاده از ابزارهای گرافیکی طراحی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس عناصر مختلف مانند دکمه، لیست، جعبه متن، تصویر، نقشه یک‌خطی و غیره را به صفحه خود اضافه کنید و خصوصیات آن‌ها را تغییر دهید. همچنین شما می‌توانید با استفاده از زبان برنامه‌نویسی VBA منطق و عملکرد صفحه خود را در Siemens CAPE برنامه‌ریزی کنید.
 • پلاگین: این قسمت به شما اجازه می دهد تا قابلیت‌های جدید به نرم‌افزار اضافه کنید. شما می‌توانید با استفاده از زبان برنامه‌نویسی C++ یا C# پلاگین های خود را بسازید و به نرم‌افزار Siemens CAPE متصل کنید. همچنین شما می‌توانید پلاتین‌های آماده دیگران را نصب و استفاده کنید.
 • پشتیبانی فنی: این قسمت به شما اجازه می ده تا با گروه پشتیبانی فنی Siemens تماس بگیرید و سؤالات یا مشکلات خود را مطرح کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس فرم درخواست پشتیبانی را پرکرده و ارسال کنید. سپس یک کارشناس فنی Siemens با شما تماس خواهد گرفت و پاسخگوی شما خواهد بود.
 • تحلیل کوتاه‌مدت: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا تأثیر خطاها و برقرارها روی جریان، ولتاژ، زاویه و توان سیستم را در Siemens CAPE محاسبه و نمایش دهید. شما می‌توانید با استفاده از موس خطاها و برقرارها را روی نقشه یک‌خطی اعمال کنید و نتایج را به‌صورت جدول، نمودار، گزارش و لاگ ببینید.
 • تحلیل ثبات: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا ثبات سیستم را در برابر خطاهای گذرای و پایدار بررسی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس خطاهای گذرای و پایدار را روی نقشه یک‌خطی اعمال کنید و نتایج را به‌صورت جدول، نمودار، گزارش و لاگ ببینید.
 • تحلیل هماهنگ: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا تأثیر منابع هماهنگ مانند رکتیفایر، اینورتر، دستگاه‌های غیرخطی و غیره روی سیستم را بررسی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس منابع هماهنگ را روی نقشه یک‌خطی قرار دهید.
 • تحلیل تغذیه: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا تغذیه سیستم را در حالات عادی و خطائی بررسی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس حالات عادی و خطائی را روی نقش یک‌خطی اعمال کنید.
 • تحلیل اقتصادی: این قسمت به شما امکان می‌دهد تا تأثیر سیستم حفاظتی روی هزینه‌ها و درآمدهای سیستم برق را در Siemens CAPE بررسی کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس هزینه‌ها و درآمدهای مربوط به سیستم حفاظتی را تعریف کنید و نرم‌افزار با استفاده از الگوریتم‌های هوشمند مانند شبکه بایزین، تحلیل پوششی داده‌ها و تحلیل زنجیرهای ارزش‌افزوده محاسبات را انجام دهد.
 • آزمایشگاه حفاظت: این قسمت به شما اجازه می دهد تا سیستم حفاظتی خود را با استفاده از یک آزمایشگاه حفاظت مجازی در Siemens CAPE آزمایش کنید. شما می‌توانید با استفاده از موس دستگاه‌های حفاظتی خود را به یک سخت‌افزار آزمایشگاه حفاظت که با نرم‌افزار همراه است متصل کنید. سپس شبکه عصبی به‌صورت خودکار داده‌های حقیقی را بروی سخت‌افزار آزمایشگاه حفاظت فرستاده و پاسخ دستگاه‌های حفاظتی رو دریافت کرده و نشان می‌دهد.

 

برای مشاهده اطلاعات کامل نرم افزار Siemens CAPE جهت شبیه‌سازی و تحلیل حفاظتی شبکه‌ برق به اینجا مراجعه کنید.

در ادامه عکس هایی از محیط نرم افزار Siemens CAPE نشان خواهیم داد.

 

Siemens CAPE

 

Siemens CAPE

 

Siemens CAPE

 

Siemens CAPE

 

Siemens CAPE

 

نسخه 2014 نرم افزار Siemens CAPE به صورت کامل و بدون محدودیت موجود است.
تمامی ماژول ها و قسمت‌ها فعال می باشد و محدودیتی در استفاده از آنها وجود ندارد. همراه نرم افزار فایل آموزشی وجود دارد.
این نرم افزار در ویندوز 10 با معماری 64 بیتی با موفقیت نصب و تست شده است.

 

جهت تهیه این نرم افزار از طریق فرم تماس با ما در ارتباط باشید. 
 
Use this Button to Contact us: 
تماس Contact us

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند

نشانی ایمیل منتشر نخواهد شد

نویسنده : آدرس سایت : ایمیل :
کد روبرو را وارد نمایید
captcha


0

شبکه های اجتماعی

دانشنامه تخصصی مهندسی ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0 0

همکاران ما

گروه مپنا
گروه مپنا
دانشگاه تهران
دانشگاه تهران
سایپا
سایپا
ایران خودرو
ایران خودرو
شرکت ملی نفت ایران
شرکت ملی نفت ایران
ذوب‌آهن اصفهان
ذوب‌آهن اصفهان
فولاد خوزستان
فولاد خوزستان
درخواست نرم افزار
در صورتی که نیاز به نرم افزار خاصی دارید، با ما تماس بگیرید.
    همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن پاسخگو شما خواهند بود.